Demir Profil Fiyatları Artış Sebepleri

demir profil fiyatları neden artış gösterir

Demir Profil fiyatları artış sebepleri,

      Ülkemizde demir profil fiyatları artış sebepleri çeşitli nedenlerden dolayı değişkenlik göstermektedir. Bilindiği üzere ürünün bedelini belirleyen ana etken üretildiği hammaddedir. Bu sebeple birinci sıraya demir cevheri ve hurdayı yazabiliriz. Ülkemiz dünya genelinde en çok hurda ithalatı yapan ülkelerinden birisidir. Her ne kadar ithalatta zirve içerisinde yer alsak ta aynı orantıda belirleyici olamıyoruz.

        Ülkemizde üretimi yapılan hadde profil fiyatları ise tamamen talep ve üretici durumuna göre değişmektedir. Örneğin standart ve en çok tercih edilen ürün grupların genelde uygun olması gerekirken birçok üreticisi olmasına rağmen ithal ürünlerle aynı ücrete satılmaktadır. Aynı fiyata satılma sebeplerin başında  hammaddenin fiyatıdır.

              Doğal olarak ülkemizde üretilen profil grupları ithal profillere göre gümrük masrafları, nakliye gibi etkenler olmamasına rağmen hemen hemen aynı fiyatlara satılmaktadır. Bu durumda ürünlerin 2. Kalite gruplarına yoğun talep olmaktadır. Bu talep 2. Kalite sektörünü de hareketli tutmaktadır.

Fiyat artış sebeplerin içerisinde “DÜNYA TİCARET SAVAŞLARI” nı da dahil edebiliriz. İthalatı yapılan her ürün için geçerli olan döviz sorunları ve ithalat vergileri fiyatları sürekli dalgalandırtmaktadır. Kısa süre içerisinde ithalatı yapılan iki farklı ürün %10 ve %30 arasında zamlanabilmektedir. Bu gibi durumlar için üretici fabrikalar yıllık üretim kapasitelerine göre sipariş geçerek imalat programı yapmaktadır. Yapılan bu program da vergisel sorunlar ile karşılaşılmasa da döviz hareketlenmeleri iç piyasada da fiyatları etkilemektedir.

Demir fiyatları Ne Zaman Düşer

         İhracat yapan fabrikalarımız, satış yaptıkları ülkelerin dini ve resmi tatil günleri dolayısıyla üretimlerini yavaşlatmakta ve iç piyasaya dönmektedir.  Yılbaşı diye tabir ettiğimiz Christmas tatilleri sebepleri ile Avrupa ülkelerine satışlar durmaktadır. Bu dönemdeki ihracat fazlası ürünler ve stoklardaki profiller iç piyasaya gönderilmektedir. Rekabet koşullarının daha ön plana çıktığı bu dönemlerde cazip fiyatlar yakalayabilmek mevcuttur.

Kutu Profil Güncel Fiyatları öğrenmek için ….. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim
Powered by